Sunday, 02 July 2017 07:28

Meeting Paris men/women results

Meeting Paris men/women results


July 1 (Gracenote) - Results from the Meeting Paris Men/Women on Saturday

Men's 100m

1. Ben Youssef Meite (Cote D'Ivoire) 9.99

2. Yunier Perez (Cuba) 10.05

3. Churandy Martina (Netherlands) 10.23

4. Henrico Bruintjies (South Africa) 10.23

5. Julian Forte (Jamaica) 10.26

6. Mickael-Meba Zeze (France) 10.36

. Kim Collins (St Kitts and Nevis) DSQ

. Emmanuel Matadi (Liberia) DSQ

Men's 200m

1. Ramil Guliyev (Turkey) 20.15

2. Churandy Martina (Netherlands) 20.27

3. Rasheed Dwyer (Jamaica) 20.45

4. Ameer Webb (U.S.) 20.48

5. Likourgos-Stefanos Tsakonas (Greece) 20.51

6. Dedric Dukes (U.S.) 20.55

7. Jeffrey John (France) 20.72

8. Ben Bassaw (France) 20.94

Men's 800m

1. Nijel Amos (Botswana) 1:44.24

2. Kipyegon Bett (Kenya) 1:44.36

3. Ferguson Rotich (Kenya) 1:44.37

4. Robert Biwott (Kenya) 1:45.05

5. Amel Tuka (Bosnia and Herzegovina) 1:45.40

6. Job Koech Kinyor (Kenya) 1:45.50

7. Pierre-Ambroise Bosse (France) 1:45.71

8. Thijmen Kupers (Netherlands) 1:46.07

Men's 3000m

1. Muktar Edris (Ethiopia) 7:32.31

2. Ronald Kwemoi (Kenya) 7:32.88

3. Yomif Kejelcha (Ethiopia) 7:33.37

4. Joshua Cheptegei (Uganda) 7:34.96

5. Adel Mechaal (Spain) 7:35.28

6. Ben True (U.S.) 7:35.53

7. Patrick Tiernan (Australia) 7:39.28

8. Yenew Alamirew (Ethiopia) 7:39.57

Men's 110m Hurdles

1. Ronald Levy (Jamaica) 13.05

2. Andrew Pozzi (Britain) 13.14

3. Garfield Darien (France) 13.15

4. Sergey Shubenkov (Russia) 13.18

5. Antonio Alkana (South Africa) 13.24

6. Milan Trajkovic (Cyprus) 13.30

7. Omar McLeod (Jamaica) 13.41

. Devon Allen (U.S.) DSQ

Men's High Jump

1. Mutaz Essa Barshim (Qatar) 2.35

3. Majed Aldin Ghazal (Syria) 2.32

2. Bohdan Bondarenko (Ukraine) 2.32

4. Tihomir Ivanov (Bulgaria) 2.28

5. Andriy Protsenko (Ukraine) 2.28

6. Robert Grabarz (Britain) 2.24

6=. Michael Mason (Canada) 2.24

8. Sylwester Bednarek (Poland) 2.20

8=. Takashi Eto (Japan) 2.20

Men's Pole Vault

1. Sam Kendricks (U.S.) 5.82

2. Renaud Lavillenie (France) 5.62

3. Shawnacy Barber (Canada) 5.62

4. Pawel Wojciechowski (Poland) 5.62

5. Kevin Menaldo (France) 5.52

6. Axel Chapelle (France) 5.52

7. Raphael Holzdeppe (Germany) 5.52

8. Jan Kudlicka (Czech Republic) 5.52

Men's Triple Jump

1. Christian Taylor (U.S.) 17.29

2. Will Claye (U.S.) 17.18

3. Max Hess (Germany) 17.07

4. Pedro Pablo Pichardo (Cuba) 17.05

5. Alexis Copello (Azerbaijan) 16.96

6. Nelson Evora (Portugal) 16.91

7. Jean-Marc Pontvianne (France) 16.82

8. Fabrice Zango Hugues (Burkina Faso) 16.60

Men's Javelin Throw

1. Johannes Vetter (Germany) 88.74

2. Jakub Vadlejch (Czech Republic) 88.02

3. Thomas Roehler (Germany) 87.23

4. Tero Pitkaemaeki (Finland) 85.34

5. Neeraj Chopra (India) 84.67

6. Magnus Kirt (Estonia) 83.88

7. Hamish Peacock (Australia) 83.87

8. Adrian Mardari (Moldova) 77.93

Women's 100m

1. Elaine Thompson (Jamaica) 10.91

2. Marie Josee Ta Lou (Cote D'Ivoire) 10.96

3. Blessing Okagbare (Nigeria) 11.09

4. Murielle Ahoure (Cote D'Ivoire) 11.10

5. Carole Zahi (France) 11.17

6. Christania Williams (Jamaica) 11.22

7. Morolake Akinosun (U.S.) 11.27

8. Floriane Gnafoua (France) 11.37

Women's 400m

1. Novlene Williams-Mills (Jamaica) 51.03

2. Courtney Okolo (U.S.) 51.19

3. Shericka Jackson (Jamaica) 51.91

4. Lydia Jele (Botswana) 51.96

5. Floria Guei (France) 52.33

6. Olha Zemlyak (Ukraine) 52.93

7. Deborah Sananes (France) 53.41

. Stephenie McPherson (Jamaica) DNS

Women's 1500m

1. Sifan Hassan (Netherlands) 3:57.10

2. Faith Chepngetich Kipyegon (Kenya) 3:57.51

3. Gudaf Tsegay (Ethiopia) 3:59.55

4. Angelika Cichocka (Poland) 4:01.61

5. Rababe Arafi (Morocco) 4:01.81

6. Winny Chebet (Kenya) 4:03.55

7. Nelly Jepkosgei (Kenya) 4:04.64

8. Judy Kiyeng (Kenya) 4:05.54

Women's 3000m Steeplechase

1. Beatrice Chepkoech (Kenya) 9:01.69

2. Hyvin Kiyeng Jepkemoi (Kenya) 9:06.00

3. Celliphine Chepteek Chespol (Kenya) 9:07.54

4. Ruth Jebet (Bahrain) 9:10.95

5. Emma Coburn (U.S.) 9:11.08

6. Etenesh Diro (Ethiopia) 9:13.25

7. Aisha Praught (Jamaica) 9:20.38

8. Fabienne Schlumpf (Switzerland) 9:22.01

Women's Shot Put

1. Gong Lijiao (China) 19.14

2. Anita Marton (Hungary) 18.48

3. Yuliya Leantsiuk (Belarus) 18.28

4. Aliona Dubitskaya (Belarus) 18.23

5. Paulina Guba (Poland) 17.78

6. Fanny Roos (Sweden) 17.68

7. Geisa Arcanjo (Brazil) 17.36

8. Melissa Boekelman (Netherlands) 17.22

READ: Women's 100m Hurdles Final Ostrava Golden Spike 2017

READ: Men's 3000m Steeplechase Final Ostrava Golden Spike 2017

READ: Men's 1000m Final Ostrava Golden Spike 2017

READ:  Usain Bolt 10.07 Men's 100m Final Ostrava Golden Spike 2017

READ: Women's 200m Final Ostrava Golden Spike 2017

READ: Wayde van Niekerk Wins Men's 300m Final Ostrava Golden Spike 2017

READ: Women's 1500m Final Ostrava Golden Spike 2017

READ: Men's 110m Hurdles Final Ostrava Golden Spike 2017

READ: Women's 800m - Stockholm Diamond League 2017

READ: Men's 1500m - Stockholm Diamond League 2017

READ: Andre De Grasse 100m 9.69 - Stockholm Diamond League 2017

READ: Men's 110m Hurdles - Stockholm Diamond League 2017

READ: Women's 200m - Stockholm Diamond League 2017

READ: Men's 3000m Steeplechase - Stockholm Diamond League 2017

READ: Men's 400m - Stockholm Diamond League 2017

READ: Men's 400m Hurdles - Stockholm Diamond League 2017

READ: Women's 5000m IAAF Rome Diamond League 2017

READ: Men's 110m Hurdles IAAF Rome Diamond League 2017